Tradicionalna jela po kojima je Srbija poznata. Evo ideje za ručak

Svima je već dobro poznata naklonost naroda sa Balkana, dobrom jelu, piću i zabavi. Naši narodi se posebno izdvajaju u prirpremi, serviranju i uživanju u dobroj hrani, jer svima je jasno da bez sitog stomaka – nema ni srećnog čoveka!

sarme

Sarma i/ili punjena paprika – izdašni ručak koji dugo drži sitim

Iako su je na prostore naših država donele osmanlije, činjenica je da domaća sarma daleko lepše “paše” našem čoveku nego njena tradicionalna prethodnica (dolma) koju pripremaju arapi ili turci. 

Da li zbog dobrog balansa u osnosu mesa, riže i povrća, začinima ili specijalnom listu kupusa koji se kiselio tokom zime – srpska sarma je nezaobilazno jelo u restoranima domaće kuhinje, na rođendanima, slavama i svim drugim proslavama.

Priča sa punjenom paprikom je sasvim slična. Jedino što ovaj put našu aromatičnu smesu nećemo povijati u kupus, već ćemo puniti paprike – najbolje baburice, ali za posebnu slast, tu su (suve) crvene paprike.

Priprema ova dva gurmanluka nije nimalo teška, kao što bi se to moglo nekome učiniti.

Biće nam potrebno (što bi naše bake rekle “od oka”):

  • Oko kilogram mešanog mlevenog mesa
  • Taman za oko 8 srednjih paprika baburica – ili dvadesetak listova kiselog kupusa
  • Oko 100g pirinča
  • Dva srednja crna/crvena luka
  • Dve šargarepe
  • 4 čena belog luka
  • Oko 200ml mlevenog paradajza (ako pravimo punjenu papriku)
  • So i vegeta po ukusu, malo bibera, kašičica aleve paprike
  • 2, 3 lovorova lista
  • Par komada slaninice ili nekog dela masnijeg sušenog mesa (ako pravimo sarmu)
  • Ulje za dinstanje mesa

Propržiti meso dok ne promeni prvu boju. Dodati sitno iseckan crni luk i izrendanu šargarepu pa pržiti. Dodati iseckan beli luk. Dodati sve željene začine i posoliti po ukusu. Obavezno probajte smesu.

Pirinač možete (a i ne morate) prethodno blago obariti (posebno ako pravite sa integralnim pirinčem), pa povezati sa smesom od mesa. Puniti paprike, ili filovati liske kupusa kojem ste odstranili (ili istanjili) žilicu koja ide kroz sredinu.

Papriku staviti u šerpu, dok za kuvanje sarme prvo na dno poslažite par listova kupusa kako bisze izbegli da direktno sarma zagori. 

Sarme se obično kuvaju sa ponekim komadom slanine ili mesnate suvine. Dodajte lovorove listove, pokrijte ih sve listom kupusa, i nalijte vodom. 

Punjene paprike zalijte smesom vode i više od pola porcije mlevenog paradajza.

Punjene paprike se obično kuvaju sat i po vremena (ili dok ne primerite da se paprika skuvala) dolivajući vodu koja prirodno uvri. Kada vidite da je paprika kuvana, dodajte ostatak paradajza i ubacite šerpu u rednu, da se paprike zapeku na oko 200 stepeni, i oko pola sata. Ili dok vam se ne učini da su lepo zapečene.

Za sarmu važi da što se duže kuva – to je ukus bolji. Setite se da su bake sarmu kuvale i preko čitave noći kako bi se svi sokovi povezali. Ovo naročito važi ako spremate veću količinu sarme. Obavezno vodite računa da temperatura ringle ne bude prejaka tokom kuvanja sarme. Jelo se krčka, ne sme da zagori!

Služiti uz proju ili vruć hleb, ali obavezno uz kašiku kiselog mleka!

Komplet lepinja i umak od kog će vam poći voda na usta

Dok pričamo o ukusnoj hrani po kojoj je Srbija poznata, ne možemo a da ne pomenemo nešto od čega ide voda na usta, a rođeno je u Zlatiborskom kraju. 

Naravno, pričamo o komplet lepinji sa kajmakom i umakom. Dok se lepinja može kupiti i gotova, ovaj put ćemo ostaviti i recept za pravljenje domaće. Može vam poslužiti i kao prilog uz neko od ostalih jela sa spiska.

Lepinja:

  • 400 g brašna
  • 1 kesica suvog kvasca
  • 1 kašičica soli
  • 1 kašičica šećera
  • 3 dl mlake vode
  • faf 3 kašike ulja

Umak:

  • 200 g zrelog kajmaka
  • 4 jaja
  • 2 dl masti
  • biber po ukusu

U posudu za mešenje sipati brašno i so, pa dodati razmućen kvasac sa šećerom u mlakoj vodi. Dobro promešati. Dodati ulje i zamesiti mekano testo, ali koje se ne lepi za posudu i ruke. Ostaviti ga 45min da naraste.

Testo podeliti na 4 jufke. Istanjiti ih na debljinu od oko 1,5 cm. Lepinje peći na 200 stepeni oko 20 minuta, dok ne dobiju zlatnožutu boju. Ostaviti da se ohlade prekrivene vlažnom krpom.

Otvoriti “kapak” na lepinji, pa odstraniti sredinu. U izlupana jaja dodati kajmak, začiniti po želji, a možete i potopiti sredinicu koju ste izvadili. 

Puniti središnji deo lepinje, zatvoriti “kapak”, premazati mašću i peći u rerni na 200 stepeni oko 5 minuta, da se i fil zapeče. Možete nakon prvih pet minuta izvaditi lepinje, promešati smesu, pa još jednom zapeći lepinje, ponovo premazane mašću.

Prema receptu, ovo će biti dovoljan obrok za 4 osobe.

Karađorđeva šnicla – specijalno neodoljiv obrok za specijalnog gosta

Prvi put zamišljena, napunjena i ispohovana od strane kuvara Milovana Miće Stojanovića, 1959. godine, kada je od gošće dobio narudžbinu za koju nije imao sve sastojke, pa je iskoristio ono što svi uvek imaju u kući/frižideru.

Za karađorđevu če vam biti potrebno meso (originalno svinjsko, ali može i pileće i dr.), kajmak (neki ga menjaju kačkavaljem, ali vama na volju), jaja, prezle i brašno. Za pojačani ukus odimljenosti, na kajmak možete staviti parče tanke, mesnate slaninice, pečenice ili pršute.

Istucite meso, namažite kajmakom (dodajte pršut), uvijte lepo, uvaljajte u tanki sloj brašna, pa u razmućena jaja, pa u prezle. Pravac u duboko ulje dok ne dobije zlatnu boju i čvrstu hrskavost.

A šta ćemo za salatu? 

I ovde su nam izbori prilično široki; ponekad se čovek ne može odlučiti, pa se na trpezi nađe sve. Od salate trljanice, belolučene paprike, turšije ili standardne “srpske” (šopske) salate.

Neko voli i da na maže urebes salatu, ajvar ili pinđur, ali ovi sosevi zahtevaju poseban tekst! 

Zalijmo sve to šljivovicom – eto pravog, domaćinskog osećaja porodične i prijateljske atmosfere u srpskom domu. Izvolite!

Čitaj još

Zdravlje na usta ulazi

Sočivo : Zašto je dobro jesti sočivo i šta se u njemu nalazi

pročitaj više
Vitaminska baza

Kalcijum u voću i povrću

pročitaj više
Vitaminska baza

Za šta je dobra surutka i koliko je treba piti

pročitaj više