Za šta je dobra cvekla i kako cvekla štiti zdravlje
Od soka, do salate i obroka – cvekla spada u povrće koje se može koristiti na razne načine, a prilagođava se i slatkom i slanom.
Osim što ima raznovrsnu namenu, cvekla je odavno poznata kao prava riznica zdravlja! Bogata je vitaminima B grupe, snažnim antioksidansima i mineralima, među kojima su sigurno najbitniji jod i gvožđe.
Cvekla je sa punim pravom proglašena za lekovitu biljku, a danas, Sepetka predstavlja sve dobrobiti jedenja cvekle.
Lekovitost cvekle je složena – ali dokazana!
Sredinom dvadesetog veka, tačnije 1961. godine, objavljeni su prvi, naučni rezultati i dokazi o lekovitim svojstvima cvekle.
Među prvima, pronađeni su antocijani, koji dokazano deluju kao antioksidansi u borbi za suzbijanje tumora. Cvekla je, dakle, odličan obrok u preventivi nastanka raka, posebno ukoliko imate predispozicije za njegov nastanak.
U cvekli je pronađen i visok sadržaj minerala gvožđa, poznato po tome što obnavlja i povećava broj crvenih krvnih zrnaca. Cvekla je samim tim odličan “lek” za anemiju.
Pored njega, cvekla je bogata i kalcijumom, fosforom, bakrom, sumporom, natrijumom, magnezijumom i jodom koji, između ostalog, štiti krvne sudove i organizam od arteroskleroze i (prevremenog) starenja.
Vitamini u cvekli koji prednjače su svakako oni esencijali vitamini B grupe, pre svega B1, B2 i B12, ali se u značajnoj količini nalaze i vitamin C, kao i vitamin P – prirodni bioflavanoid koji održava sistem krvnih sudova jakim i zdravim.
Kako konzumirati cveklu, i šta očekivati od cvekle
Cvekla je najkorisnija kada se jede sveža, u salati ili isceđena u sok. Tom prilikom, sve aktivne substance u cvekli mogu ispuniti svoj pun potencijal, koji se ogrela pre svega u:
- Regulaciji krvnog pritiska
- Umiruje napetost
- Smanjenju holesterola
- Održavanju krvnih sudova zdravim
- Osnaživanju jetre
- Povećanju broja crvenih krvnih zrnaca (borba protiv anemije)
- Pomaže osetljivim plućima
- Ublažava promuklost i bol u grlu
… I još mnogo, mnogo toga…
! Cvekla je dragocena namirnica u vreme infekcijskih i virusnih bolesti, posebno gripa.
Nutritivna svojstva cvekle
Cvekla je izuzetno lako svarljiva namirnica, i prava riznica vitamina i minerala. Osim toga, veoma je nutritivno bogata belančevinama, zdravim, biljnim mastima i ugljenim hidratima koji dugo drže sitost.
Jeste li znali da se i listovi cvekle mogu iskoristiti? Slično blitvi ili spanaću, kupusu ili vinovoj lozi… Samo skinite zadebljali deo “rebara” koji ide kroz zeleni deo lista, i uživajte u salati.
Cvekla se lako gaji, otporna je i veoma rodna
Da bi cvekla dala rod, potrebno je da prođe dve godine od sadnje. Cvekla u prvoj godini formira koren, stabljiku i listove, dok se u drugoj godini pojavljuju plodonosni organi: cvetna stabljika, cvet, plod i seme.
Cvekla je veoma ekonomski isplativa i značajna, jer ostvaruje dobre prinose, skoro da ne postoji otpad, a može se uzgajati i u proleće i u leto, a najviše joj prijaju relativno hladnija područja (čak i kad je temperatura u minusu; do -5).
Ipak – cvekla zahteva najviše svetlosti. Više nego bilo koje drugo povrće! Dugi dani su njen najbolji prijatelj. A i vaš, ukoliko odlučite da vam uzgoj cvekle bude posao.
Šta raditi u tom slučaju?
- Izbegavajte da sadite cveklu kao međuusev (optimalno iskorišćavanje sunčeve stvetlosti direktno utiče na prinos i kvalitet ploda)
- Idealni predusev sustrne žitarice i grahorice
- Idealni susedi cvekli su luk, salata, mahune
- Najgori susedi su spanać, blitva i stočna repa
- Obezbedite mladom semenu dovoljno vode (da bi seme uopšte proklijalo, potrebno mu je skoro 200% vode, u odnosu na njegovu masu).
- Kasnije pazite da koren nema previše vode. Cvekla bolje podnosi manje vode od drugog korenastog povrća. Ali ne podnosi vlagu!
- Zemlja treba da bude plodna, duboko obrađena (idealno černozem ili aluvijalno zemljište)
- Izbegavajte gajnjače i ritske oblasti (zadržavaju previše vode)
- Stajnjak se pokazao kao idealno prirodno đubrivo za cveklu
Čuvanje cvekle je veoma lako, i biljka retko propada
Čuvanje cvekle je takođe veoma lak zadatak, a mnogi ne znaju da se ona u svežem stanju može održati veoma dugo, pa je čuvaju tako što je “kisele” tj. ostavljaju slično turšiji i prerađuju u sokove.
Međutim, zahvaljujući debeloj kori, cvekla dobro podnosi skladištenje preko zime; jedino je potrebno da je držite na suvom i prohladnom mestu, poput podruma.
Da rezimiramo…
Inkorporiranje cvekle u ishranu je veoma jednostavno, ali i pristupačno (jeftino, a cvekla se lako i nalazi).
Cvekla ne izaziva gotovo nikakve posledice, a posebno je blaga pri sekreciji želuca i neće izazivati neprijatnost (gasove, gastritis, kiselinu, gorčinu i sl).
Ipak, najvažnije kod konzumiranja cvekle jeste njeno korišćenje u sirovom stanju. Međutim, cveklin sok i presno meso mnogima nije baš prijatnog ukusa…
Sepetka predlaže da ovu hranljivu i zdravu porvćku iskombinujete sa drugim voćem, povrćem i začinima, tako da dobijete ukusan koktel ili salatu.
Tom prilikom, mi se najčešće oslanjamo na limun, jabuke, dunje, kajsije i šargarepu, ali prepustite mašti na volju pa isprobajte i novu kombinaciju.
Začinsko bilje koje se odlično slaže sa cveklom su seckani peršunov list, đumbir, nana.
Čekamo vas sa vestima, i predlozima za kombinovanje cvekle, jer, ova povrćka je toliko zdrava, da bi njeno preskakanje na policama bila potpuna ludost.