Voće i povrće koje se najlakše gaji (i zahteva najmanje tretiranja)
Danas ćemo govoriti o nekoliko vrsta voća i povrća koje se izuzetno lako gaje. To su sadnice koje ne zahtevaju veliki trud, ali će vas ipak obradovati (neretko vanredno) dobrim prinosom.
Voće i povrće koje se lako gaji i ne zahteva mnogo obrade je naročito isplativo za sve koji imaju malu baštu i okućnicu.
U jednom tekstu smo govorili o voću i povrću koje najbolje uspeva na području naše zemlje, pa je tako isplativo i za velike proizvođače. Bacite pogled i na link ispod…
LINK: Voće koje najbolje uspeva i najviše se isplati gajiti u Srbiji
Povrće koje se najlakše gaji i ne zahteva mnogo posvećivanja
Kompaktne sorte zbunastog povrća, koje rastu u “grmovima“ najbolji su izbor za povrće koje se najlakše gaji. Jedino što bi trebalo osigurati jeste da zasad dnevno dobije najmanje 6 sati sunčeve svetlosti.
Kada vaše povrće koje ne zahteva mnogo obrade počne da rađa, dovoljno ga je redovno i ravnomerno zalivati. Ali čak i sa tim ne morate biti striktni.
Prekomerno zalivanje može uzrokovati raspadanje stabala i roda. Vodite računa tek da biljka ne bude na zemlji koja je toliko suva (ispucala), da se i sama počne sušiti.
Dakle, šta odabrati?
- Paradajz (sitne sorte ćeri paradajza mogu se uspešno gajiti čak i u zatvorenom prostoru)
- Plavi patlidžan
- Krastavac
- Paprika
- Tikvice i bundeva
- Špargle
- Svo začinsko bilje
- Kopriva, spanać, rukola, zelje, blitva…
Zaštita povrća u maloj bašti
U maloj bašti vašeg odabranog povrća bela lepršasta vaš može biti problem. Za prirodno lečenje useva i prvu liniju odbrane od napasti, najbolje je koristiti lepljivu zamku.
Nikako ne prskajte useve pesticidima, jer mala bašta i ovo lako povrće je žalosno prskati otrovima ako je već dovoljno lako obraniti ih na prirodan način.
U prilogu vam ostavljamo tekst u kojem možete naučiti još prirodnih načina da borite se sa raznim nedaćama u bašti.
LINK: Kako zaštititi useve od zemljišnih štetočina
LINK: Najbolja prirodna rešenja za zaštitu i jačanje bilja
LINK: Kako sačuvati biljke od mraza tokom hladnih dana
LINK: Mere sigurne i prirodne zaštite vinograda i loze
Voće koje se najlakše gaji i ne zahteva mnogo posvećivanja
Velika većina voća je veoma lako gaji čak i u malim baštama. Voćari znaju da čitavi voćnjaci ne zahtevaju mnogo pažnje u smislu zalivanja, plevljenja i sl. Najveći napori ulažu se jedino u podizanje i sprovođenje mera zaštite.
Međutim, ukoliko vam nije podizaje voćnjaka na umu, evo nekoliko laganih vrsta voća koje možete gajiti i u dvorištu jer ne zahtevaju veliki trud, a ni ulaganje:
- Jagode
- Dinje i lubenice
- Veće, žbunaste, bobice poput malina, kupina i borovnica
- Drveće: Smokva
Prostor u bašti savremenog i neretko prezauzetog domaćina obično je prilično ograničen. Ali, ne očajavajte. Uz ove predloge voća i povrća, vaš trud će dati uvek sveže plodove i na manjem prostoru. Brzo i lako.
Gajiti zdravu hranu sebe i svoje najmilije je uvek interesantno, ali je na prvom mestu zdravo jer znamo šta jedemo i odakle je neko voće i povrće došlo.
Međutim, svi znamo da drveće i žbunaste biljke sporo rastu i da morate da sačekate i po nekoliko godina da biste uživali u njihovim (čak i prvim) plodovima.
Ipak, ukoliko prilikom planiranja dvorišta ili bašte uključite ove brzorastuće voćke i povrće, njjihov uzgoj biće relativno lak, a vi ćete za kratko vreme moći da uživate u slasti njihovih plodova.